Wstęp do terapii poznawczo - behawioralnej par i rodzin
Padre Camillo • 16 sierpnia 2020
Terapia poznawczo - behawioralna małżonków, par partnerskich, rodzin

Po ponad półrocznej przerwie przystępuję do przedstawienia terapii poznawczo - behawioralnej służącej dobru małżonków, par partnerskich i ich rodzin. W poszczególnych rozdziałach będę starał się zająć powyższą problematyką. Oczywiście jak w poprzednich rozdziałach będę anonimowo tj. zmieniając imiona osób przedstawiał przykłady kliniczne, z którymi spotkałem się w przeszłości.
1. Analizując poszczególne problematyczne zagadnienia będę się opierał na specjalistycznej literaturze przedmiotu autorstwa Franka M. Dattilio w "Terapia poznawczo - behawioralna par i rodzin" i Richarda F. Summersa, Jacquesa P. Barbera w "Terapia psychodynamiczna - Praktyka oparta na dowodach".
Będę zatem często parafrazował ich doświadczenia zawarte w powyższej literaturze przedmiotu. Będę również bezpośrednio cytował ich słowa zaznaczając to wytłuszczonym tekstem i podając w nawiasie tytuł literatury, autora tekstu i stronę tak, aby móc szybko odnaleźć obszerniejszy tekst.
2. Do tej pory w poprzednich rozdziałach przedstawiałem problematyczne zachowania poszczególnych osób i skupiałem się na diagnozie oraz na przedstawieniu środków zaradczych, do których mogą powracać, aby poradzić sobie w dalszym życiu. W obecnych rozdziałach dotyczących kłopotliwych relacji małżonków, par partnerskich i rodzin będę dotykał tych samych problemów ale w kontekście relacji międzyludzkich. Będzie to pewnego rodzaju powtórka z poprzednich rozdziałów i może ona służyć do przypomnienia sobie i analizy siebie samego, swojej osobowości ale już w relacji do bliskich nam osób z rodziny pochodzenia i również w relacjach z innymi osobami.
3. Jest takie staropolskie powiedzenie, że: "Jabłko pada niedaleko od jabłoni". Ma to swoje przełożenie na życie poszczególnej jednostki. Dziedziczymy przecież fenotyp i genotyp ale to nie znaczy, że nie mamy wpływu na siebie samych. Dziedziczymy po rodzicach i dziadkach skłonności np. do zachorowania na choroby, na które chorowali nasi przodkowie i oczywiście należy mieć na uwadze, że my jako młodsze pokolenie niekoniecznie zachorujemy na te choroby. Napisałem, że jest to możliwe ale niekoniecznie musi nastąpić. W moich analizach biorę zatem pod uwagę i uważność genetykę jako jedną z pierwszoplanowych dyscyplin.
A. Inną dla mnie ważną informacją jest wychowanie w rodzinie pochodzenia. Zazwyczaj modele relacji w których byliśmy kształtowani w naszych rodzinach są tak bardzo mocno "zmatrycowane", że powielamy je w relacjach małżeńskich, parach partnerskich i w relacjach z dziećmi.
B. Ważną dla mnie informacją jest również wpływ innych osób, z którymi przebywamy, uczymy się, pracujemy na kształtowanie się naszej osobowości. Biorę również pod uwagę wpływ na nas środków komunikacji poprzez Internet, Tv, Radio. Inne bardzo istotne tematy będą przedmiotem analizy w celu poprawienia osobowości oraz naszej komunikacji w małżeństwie, związku partnerskim i rodzinie i będą one podawane w następnych rozdziałach.
C. Jestem duchownym katolickim ale ze względu na fakt, że zajmuję się terapią poznawczo - behawioralną nie mogę z tego tytułu pozwolić sobie na eksponowanie moralności religii czy wyznania chrześcijańskiego ponieważ teksty mają trafiać nie tylko do osób wierzących i praktykujących zasady moralne danej religii, czy wyznania ale są też skierowane do osób niewierzących. Z tego względu muszą obejmować wszystkie osoby niezależnie od przyjętego światopoglądu i muszą być uniwersalne. W moich tekstach zatem będę się starał aby nie było ocen moralnych, religijnych i chrześcijańskich. Znajdziemy jednak w poprzednich rozdziałach wskazania dla osób wierzących w tzw. "środkach zaradczych", które uwzględnia również terapia poznawczo - behawioralna jako techniki terapeutyczne służące dla dobra i odzyskania zdrowia u osób wierzących.